مجله

آقای میازاکی و دنیای بی نظیر انیمیشن های ژاپنی

هایائو میازاکی ۷۸ ساله، کارگردان، فیلمنامه نویس، طراح، گرافیست و تهیه‌کننده انیمیشن‌های بی‌نظیر و پرطرفدار ژاپنی و به گفته بسیاری، پدرخوانده انیمیشن ژاپن است.

اعطای لقب پدرخوانده انیمیشن ژاپن و حتی به قول برخی انیمیشن جهان به هایائو میازاکی اغراق نیست. از سال ۱۹۷۹ که اولین فیلمش را کارگردانی کرد، فیلم های دلنشین و هوشمندانه ای که برای کودکان ساخته محبوبیت فراوانی کسب کرده و به نمادهای فرهنگی مهمی بدل شده اند.

گاهی به شرکت تولیدات سینمایی میازاکی با نام استودیو جیبلی معادل ژاپنی والت دیزنی تلقی می شود، هرچند میازاکی ثابت کرده که به بسیاری لحاظ یک فیلمساز اصیل است.

میازاکی در استودیو جیبلی، در کنار فیلم‌های کوتاه، هفت فیلم سینمایی نیز در استودیوی جیبلی تولید کرد؛ و یکی از مهم‌ترین نمایندگان تولید انیمیشنهای ژاپنی شد.

در سال ۱۹۹۷، پس از ساخت فیلم پرنسس مونونوکه که در آن دوره از موفق‌ترین انیمیشن‌ها بود، میازاکی عقب‌نشینی خود را از مقام کارگردانی اعلام کرد تا جایی برای استعدادهای جوان‌تر باز کند و البته در سال ۲۰۰۱ دوباره به عرصه کارگردانی بازگشت. بازگشتی پر سر و صدا با فیلم شهر اشباح، فیلمی که رکورد پرفروشترین فیلم‌های انیمیشن در سطح جهانی را به خود اختصاص داد و جوایز خرس طلایی در سال ۲۰۰۲ و اسکار ۲۰۰۳ را از آن خود کرد.

میازاکی آنطور که نقل می شود حداقل شش بار سعی کرده بازنشسته شود ولی به نظر می رسد هنوز به پایان راه داستانگویی نرسیده است. از سال گذشته او مشغول کار روی فیلم کوتاهی به نام “بورو ملخ” است که پرورش داستان آن دو دهه طول کشیده است.

فیلم‌شناسی:

لوپن ۳: قلعه کاگلیوسترو ۱۹۷۹

ناوسیکا از دره باد ۱۹۸۴

لاپوتا قلعه‌ای در آسمان ۱۹۸۶

همسایه من توتورو ۱۹۸۸
سرویس تحویل کیکی ۱۹۸۹
پورکو روسو ۱۹۹۲

شاهزاده مونونوکه ۱۹۹۷

شهر اشباح ۲۰۰

قلعه متحرک هاول ۲۰۰۴
پونیو روی صخره کنار دریا ۲۰۰۸
باد وزیدن گرفته ۲۰۱۳

 

نوشته های مشابه